Rodzicu, oto symptomy problemów ze wzrokiem podobne do symptomów dysleksji

Dziecko wykazuje nadaktywność ruchową np. wiercenie się w ławce albo często zgłasza bóle głowy, bóle oczu, zmęczenie, senność. Przy przepisywaniu z tablicy zawsze ma za mało czasu. Nie dostrzega różnic. Osiąga lepsze wyniki w testach werbalnych niż w pisemnych. Oceny z testów klasowych pisanych w ograniczonym czasie są gorsze niż oceny z zadań domowych. W matematyce – mylenie cyfr, błędy w prostych działaniach np. napisane jest 2+2, a dziecko widzi i rozumie 2-2. W pisaniu – wykazuje słabą jakość pisma, robi błędy ortograficzne i gramatyczne choć zapytane o reguły ortografii - świetnie je zna. Przy czytaniu wielokrotnie powtarza zdania, myli słowa, sylaby, litery – nie rozumie czytanego tekstu. Ma problemy z koncentracją. Nie ma koleżanek i kolegów, bo najczęściej nie rozumie o czym rozmawiają, z czego się śmieją, a nie chce wyjść na głupsze - więc się wycofuje. Potyka się o przedmioty, wpadała na inne osoby. W sporcie - nie lubi gier zespołowych, unika sportu z piłką, bywa, że nie chce jeździć na rowerze, bo potrafi jeździć tylko na czterech kółkach, a przecież ruch fizyczny to też dbanie o zdrowie psychiczne naszych dzieci.

Symptomy, które na pierwszy rzut oka nie wskazują na problemy z widzeniem, są często mylone z roztargnieniem, lenistwem, słabą inteligencją, słabą motoryką ciała, często łączą się z dysleksją.

Rodzicu! Jeśli widzisz u swojego dziecka opisane symptomy skontaktuj się z optometrystą/ ortoptystą i okulistą. Każdy z nich zdiagnozuje dziecko pod kątem swoich kompetencji: optometrysta/ ortoptysta sprawdzi funkcje wzrokowe, dobierze okulary, gdy zaistnieje potrzeba zleci i przeprowadzi terapię widzenia (praca nad usprawnieniem akomodacji, konwergencji, motoryki oczu, itp.). Okulista zdiagnozuje lub wykluczy problemy medyczne (choroby, wady). Można również porozmawiać o niepokojących symptomach z pracownikiem poradni psychologiczno-pedagogicznej lub z wychowawcą dziecka. 

Pamiętajmy, że dziecko, które nie jest w stanie prawidłowo widzieć, nie jest w stanie prawidłowo rozumieć.

WIĘCEJ O ...

Rodzicu, opiekunie dziecka

Jeśli masz podejrzenia dotyczące funkcjonowania dziecka, warto skonsultować się z nauczycielem przedszkolnym lub szkolnym, a także skorzystać z bezpłatnej diagnozy dostępnej w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej w rejonie. Istnieje również możliwość skorzystania z usług niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.