CZYM SIĘ ZAJMUJE FUNDACJA
Najważniejsze obszary naszej działalności
Profilaktyka
Zapewniamy wczesne wykrywanie problemów ze wzrokiem i dajemy możliwość pokierowania dziecka do odpowiednich specjalistów. Jako nieliczni w Polsce, prowadzimy na tak dużą skalę badania przesiewowe widzenia w przedszkolach i szkołach.
Świadomi rodzice
Dajemy możliwość uczestnictwa w spotkaniach dla rodziców, na których opowiadamy m.in. o symptomach, na które warto zwrócić uwagę w pierwszych latach życia dziecka. Publikujemy bazy specjalistów, czyli gdzie szukać pomocy blisko miejsca zamieszkania.
Dzielenie się wiedzą
Dajemy możliwość uczestniczenia w szkoleniach, kursach, konferencjach. Organizujemy wymianę doświadczeń. Wypracowujemy nowe sposoby pracy i współpracy interdyscyplinarnej.
Budowanie społeczności
Dzielimy się doświadczeniem włączając się w budowanie świadomego społeczeństwa w regionie. Wspólnie działamy ze specjalistami różnych dziedzin nauki i wolontariuszami dla prawidłowego rozwoju dziecka.
DLACZEGO ISTNIEJEMY
Misja fundacji
Naszą misją jest stworzenie społeczeństwa, w którym żadne dziecko nie jest ograniczone przez problemy ze wzrokiem, i każde ma równe szanse na rozwój i osiągnięcie pełnego potencjału.
O NAS
Dlaczego my
Jako rodzina, stawiamy czoła trudnościom związanym z dysfunkcjami naszych bliski. Zdajemy sobie sprawę, jak to wpływa na codzienne życie oraz jakie wyzwania niosą ze sobą. Wiemy, że gdyby diagnoza była postawiona wcześniej nasza sytuacja byłaby inna.
KIM JESTEŚMY
Oto nasza historia
Mimo formalnego założenia w IV.2023 roku, nasza historia rozpoczęła się w 2016, kiedy zaczęliśmy spotykać dzieci z problemami wzrokowymi, ich rodziców i specjalistów zajmujących się przywracaniem sprawności widzenia. To właśnie wtedy zauważyliśmy codzienne przeszkody, jakie utrudniają młodym ludziom pełny rozwój i funkcjonowanie w ich otoczeniu.
Historia zaczyna się w 2016 roku, gdy poznając dzieci z zaburzeniami wzroku, ich rodziców oraz specjalistów zajmujących się przywracaniem sprawności widzenia - po operacjach czy po prostu wynikających z powodu nieprawidłowego funkcjonowania narządu wzroku - poznaliśmy codziennie bariery jakie stoją na drodze młodego człowieka do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania w jego najbliższym otoczeniu.
Wtedy pojawiło się pragnienie, aby zapewnić każdemu dziecku równe szanse w osiąganiu pełnego potencjału psychofizycznego i wsparcia w pokonywaniu codziennych wyzwań.
Małe kroki, ale wielkie zmiany
Doświadczenia, wiedza i badania specjalistów ujawniły rozległy problem zaburzeń funkcji wzrokowych u dzieci, co potwierdzają również wyniki amerykańskich badań. Globalnie, aż jedna czwarta populacji ma trudności związane z widzeniem, które wykraczają poza ostrość wzroku. W Polsce temat ten jest jeszcze niewystarczająco zbadany i rozwinięty, a przecież zaburzenia te mają znaczący wpływ na proces uczenia się i funkcjonowania, zwłaszcza w przedszkolu i szkole, gdzie dzieci spędzają większość czasu. Często prowadzą do nieodpowiedniego rozwoju i niewykorzystania pełnego potencjału rozwojowego i edukacyjnego. Mogą powodować problemy z czynnościami samoobsługowymi, napięciem mięśniowym, koncentracją, pamięcią wzrokową, koordynacją wzrokowo-ruchową, umiejętnościami manualnymi, orientacją przestrzenną i równowagą. To z kolei utrudnia zdobycie niezbędnych umiejętności przedszkolnych i szkolnych oraz może prowadzić do stygmatyzacji i nierównego traktowania przez rówieśników.
Przez działalność naszej fundacji chcemy poszerzyć wiedzę społeczeństwa na temat skali problemu zaburzeń wzrokowych organizując badania przesiewowe, spotkania edukacyjne, szkolenia specjalistyczne. Chcemy pomagać dzieciom oraz ich rodzicom, nauczycielom i specjalistom oferując wiedzę, narzędzia i inne formy wsparcia diagnozy i terapii.
Zachęcamy do wsparcia fundacji i śledzenia informacji, by wspólnie pokonywać bariery dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci.
NASZ ZESPÓŁ
Poznaj prawdziwych herosów
Małgorzata Wójcik
Magister inżynier Mechatroniki na Politechnice Warszawskiej. Od wielu lat związana z zarządzaniem działem sprzedaży w firmach takich jak: Avon, RUCH S.A., e-Kiosk S.A. Nie ma dla niej rzeczy nie możliwych. Wytrwała w dążeniu do celu, zawsze z uśmiechem na twarzy. Pasjonatka i inicjatorka wielu projektów. Współzałożycielka firmy ONYA. Członkini Konwentu Fundatorek oraz Prezes Zarządu Fundacji.
Kinga Pogorzelska
Wieloletni nauczyciel, wychowawca i menedżer zespołów sprzedażowych w firmach takich jak m.in. Party Lite czy Avon. Dusza towarzystwa, potrafi zjednać sobie najtwardsze serca, oddana mama i przyjaciółka. Jej pasją jest muzyka, relacje między ludzkie oraz rozwijanie w ludziach chęci do pracy. Członkini Konwentu Fundatorek oraz Wiceprezes Zarządu Fundacji.
Katarzyna Gazda
Magister Zarządzania strategicznego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobywała w zarządzaniu zasobami ludzkimi i projektami. Krytyczne oko, mistrzyni procedur i dokładności. Z zamiłowania pracuje z wolontariuszami przy różnych wydarzeniach dla młodzieży. W wolnym czasie pasjonatka szycia i renowacji mebli. Członkini Konwentu Fundatorek.
Zuzanna Wołejko
Magister kierunku Grafika na Akademii Sztuk Pięknych. Ilustratorka graficzna. Jej specjalizacją jest grafika przyrodnicza. Pracę Zuzi możecie zobaczyć między innymi w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie. Miłośniczka lat '70 i Disco. Tańczy, gra na basie, ilustruje komiksy. Członkini Konwentu Fundatorek.