CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA
Najważniejsze obszary naszej działalności
Profilaktyka
Zapewniamy wczesne wykrywanie problemów ze wzrokiem i dajemy możliwość pokierowania dziecka do odpowiednich specjalistów. Jako nieliczni w Polsce, prowadzimy badania przesiewowe widzenia w przedszkolach i szkołach na tak dużą skalę.
Świadomi rodzice
Dajemy możliwość uczestnictwa w spotkaniach dla rodziców, na których opowiadamy m.in. o symptomach, na które warto zwrócić uwagę w pierwszych latach życia dziecka. Publikujemy bazy specjalistów, czyli gdzie szukać pomocy blisko miejsca zamieszkania.
Dzielenie się wiedzą
Dajemy możliwość uczestniczenia w szkoleniach, kursach, konferencjach. Organizujemy wymianę doświadczeń. Wypracowujemy nowe sposoby pracy i współpracy interdyscyplinarnej.
Budowanie społeczności
Dzielimy się doświadczeniem włączając się w budowanie świadomego społeczeństwa. Wspólnie działamy ze specjalistami różnych dziedzin nauki i wolontariuszami dla prawidłowego rozwoju dziecka.
DLACZEGO ISTNIEJEMY
Misja fundacji
1.
Przedszkola i szkoły z programem profilaktyki wzroku. Świadomi problemu rodzice i nauczyciele.
2.
Posługiwanie się technologią cyfrową w sposób zrównoważony dla zdrowia psychofizycznego człowieka.
3.
Społeczeństwo, w którym każde dziecko ma równe szanse na rozwój i osiągnięcie pełnego potencjału.
O NAS
Dlaczego my
Jako rodzina doświadczająca trudności związanych z dysfunkcjami naszych bliskich rozumiemy, jak ważna jest wczesna diagnoza.
***
Jako pedagodzy, żywimy głębokie zrozumienie i empatię wobec dziecka, które czuje się gorsze.
***
Jako jedyna organizacja prowadzimy badania wzroku w przedszkolach i szkołach podstawowych na tak dużą skalę. Nasza siła tkwi w połączeniu różnych dyscyplin i specjalistów, takich jak lekarze, diagności, terapeuci, nauczyciele i rodzice, w celu zintegrowanej opieki nad dzieckiem.
KIM JESTEŚMY
Oto nasza historia
Historia zaczyna się w 2016 roku, gdy jako nieformalna grupa poznaliśmy dzieci z zaburzeniami wzroku, ich rodziców oraz specjalistów zajmujących się przywracaniem sprawności widzenia. Poznaliśmy codziennie bariery jakie stoją na drodze młodego człowieka. Wtedy pojawiło się pragnienie, aby zapewnić każdemu dziecku równe szanse w osiąganiu pełnego potencjału psychofizycznego i wsparcia w pokonywaniu codziennych wyzwań - tym bardziej, że współczesna nauka daje takie możliwości.
W kwietniu 2023 powołana została fundacja i od tego czasu, sukcesywnie prowadzimy profilaktyczne działania w poszczególnych miejscowościach w kraju.
Małe kroki, ale wielkie zmiany
Doświadczenia, wiedza i badania specjalistów ujawniły rozległy problem zaburzeń funkcji wzrokowych u dzieci, co potwierdzają również wyniki amerykańskich badań. Globalnie, aż jedna czwarta populacji ma trudności związane z widzeniem, które wykraczają poza ostrość wzroku. Z roku na rok liczba ta będzie rosła wraz ze wzrostem rozwoju technologii mobilnych i czasem, który im poświęcamy.
W Polsce temat ten jest jeszcze niewystarczająco zbadany i rozwinięty, ale wiemy, że zaburzenia funkcji wzrokowych często prowadzą do nieodpowiedniego rozwoju i niewykorzystania pełnego potencjału rozwojowego i edukacyjnego dziecka. Mogą powodować problemy z samoobsługą dziecka, napięciem mięśniowym, koncentracją, pamięcią wzrokową, koordynacją wzrokowo-ruchową, umiejętnościami manualnymi, orientacją przestrzenną i równowagą. To z kolei utrudnia zdobycie niezbędnych umiejętności przedszkolnych i szkolnych oraz może prowadzić do stygmatyzacji i nierównego traktowania przez rówieśników.
Twoje dziecko naprawdę jest inteligentne,
po prostu może mieć problemy ze wzrokiem!
Przez działalność naszej fundacji chcemy poszerzyć wiedzę społeczeństwa na temat skali problemu zaburzeń wzrokowych organizując badania przesiewowe, spotkania edukacyjne, szkolenia specjalistyczne. Chcemy pomagać dzieciom oraz ich rodzicom, nauczycielom i specjalistom oferując wiedzę, narzędzia i inne formy wsparcia diagnozy i terapii.
Zachęcamy do wsparcia fundacji byśmy mogli pomagać dzieciom w innych miejscowościach w kraju.
NASZ ZESPÓŁ
Poznaj prawdziwych herosów

Małgorzata Wójcik
Magister inżynier Mechatroniki na Politechnice Warszawskiej. Przez wiele lat związana była z zarządzaniem działem sprzedaży w firmach takich jak: Avon Cosmetics Polska Sp. z o.o., RUCH S.A., e-Kiosk S.A. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Wytrwała w dążeniu do celu, zawsze z uśmiechem na twarzy. Pasjonatka i inicjatorka wielu projektów. Współzałożycielka firmy ONYA. Członkini Konwentu Fundatorek oraz Prezes Zarządu Fundacji.

Kinga Pogorzelska
Wieloletni nauczyciel, wychowawca i menedżer zespołów sprzedażowych w firmach takich jak m.in. Party Lite Sp. z o.o. czy Avon Cosmetics Polska Sp. z o.o.. Dusza towarzystwa, potrafi zjednać sobie najtwardsze serca, oddana mama i przyjaciółka. Jej pasją jest muzyka, relacje między ludzkie oraz rozwijanie w ludziach chęci do pracy. Członkini Konwentu Fundatorek oraz Wiceprezes Zarządu Fundacji.

Katarzyna Gazda
Magister Zarządzania strategicznego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobywała w zarządzaniu zasobami ludzkimi i projektami. Krytyczne oko, mistrzyni procedur i dokładności. Z zamiłowania pracuje z wolontariuszami przy różnych wydarzeniach dla młodzieży. W wolnym czasie pasjonatka szycia i renowacji mebli. Członkini Konwentu Fundatorek.

Zuzanna Wołejko
Magister kierunku Grafika na Akademii Sztuk Pięknych. Ilustratorka graficzna. Jej specjalizacją jest grafika przyrodnicza. Pracę Zuzi możecie zobaczyć między innymi w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie. Miłośniczka lat '70 i Disco. Tańczy, gra na basie, ilustruje komiksy. Członkini Konwentu Fundatorek.