Spojrzeć Inaczej© na badania wzroku

Wychodząc naprzeciw potrzebie wystandaryzowanych badań przesiewowych wzroku dostępnych dla każdej placówki w Polsce opracowaliśmy program badań widzenia oparty o międzynarodowe normy. Celem programu jest:

  • wczesne wykrywanie problemów wzrokowych dziecka, które oprócz problemów zdrowotnych mogą prowadzić do trudności w nauce i obniżenia samooceny dziecka

  • zwiększenie efektywności edukacyjnej naszych dzieci

  • zapobieganie powikłaniom

  • zwiększenie świadomości rodziców

  • optymalne wykorzystanie służby zdrowia poprzez zidentyfikowanie i skierowanie dzieci do dalszej diagnostyki i leczenia w odpowiednim czasie.

Program przesiewowych badań wzroku realizowany jest na terenie placówek przedszkolnych i szkolnych. Sprawdza on funkcje wzrokowe biorące udział w nauce czytania i pisania, wpływające na motorykę ciała, koncentrację, zdolności poznawcze. Badaniami obejmujemy dzieci 6-letnie przy ścisłej współpracy poradni psychologiczno-pedagogicznej i Wydziału Edukacji danej gminy. 

Badania są bezinwazyjne oparte o znormalizowaną Kartę Wybranych Parametrów Wzrokowych 6-latka oraz zestaw narzędzi diagnostycznych, dlatego mogą być wykonywane bezpośrednio w placówce, do której uczęszcza dziecko.

Celem jest wczesne wykrycie nieprawidłowości w procesie widzenia jeszcze zanim dziecko rozpocznie naukę w szkole.

Kto oprócz dziecka bierze udział w badaniach wzroku

Rola rodzica

Wyraża zgodę na badania w placówce. Otrzymuje informację o wynikach badań, a jeśli wyniki są poza normą otrzymuje wskazówki jak dalej postępować.

Rola nauczyciela

Sporządzający diagnozę gotowości szkolnej 6-latka otrzymuje informacje w zakresie wzroku dziecka. Wynik ten bezpośrednio przekłada się na percepcję wzrokowo-ruchową oraz koncentrację dziecka.

Rola diagnosty

Po przeprowadzonych badaniach przekazuje zalecenia - dla dzieci poza normą wskazuje dalszy kierunek działań rodzica, zgodnie z procedurą programu przesiewowych badań widzenia.

Chcesz uzyskać więcej informacji o badaniach wzroku?

Zgłoś swoją placówkę do programu badań!

Nasz przedstawiciel skontaktuje się i odpowie na wszelkie pytania.

Spojrzeć Inaczej© na możliwości edukacyjne dziecka

Wychodząc naprzeciw potrzebie wystandaryzowanych badań przesiewowych wzroku dostępnych dla każdej placówki oświatowej opracowaliśmy program badań widzenia oparty o międzynarodowe normy. Celem  jest:

  • wczesne wykrywanie problemów wzrokowych dziecka, które mogą prowadzić do trudności w nauce i obniżenia samooceny

  • zwiększenie efektywności edukacyjnej naszych dzieci

  • zwrócenie uwagi na korelację dysleksji i określonych funkcji wzrokowych

  • zapobieganie powikłaniom

  • zwiększenie świadomości rodziców i nauczycieli

  • optymalne wykorzystanie służby zdrowia poprzez zidentyfikowanie i skierowanie dzieci do dalszej diagnostyki i leczenia w odpowiednim czasie.

Skala problemu

Badania przesiewowe 6-latków

Program przesiewowych badań wzroku realizowany jest na terenie placówek przedszkolnych i szkolnych. Sprawdza on funkcje wzrokowe biorące udział w nauce czytania i pisania, wpływające na motorykę ciała, koncentrację, zdolności poznawcze. Badaniami obejmujemy dzieci w wieku 6-9 lat i przy ścisłej współpracy poradni psychologiczno-pedagogicznej i Wydziału Edukacji danej gminy. 

Badania są bezinwazyjne oparte o znormalizowaną Kartę Wybranych Parametrów Wzrokowych oraz zestaw narzędzi diagnostycznych. Mogą być wykonywane bezpośrednio w placówce, do której uczęszcza dziecko przez uprawnionego diagnostę, nauczyciela, pedagoga specjalnego.

Celem przesiewowych badań wzroku 6-latków jest wczesne wykrycie nieprawidłowości w procesie widzenia jeszcze zanim dziecko rozpocznie naukę w szkole.

DZIECKO - WZROK - DYSLEKSJA

Główne elementy programu

1. Badania przesiewowe i zalecenia

Przesiewowe badanie widzenia 6-latków to badanie profilaktyczne. Jego celem jest wyłonienie dzieci z nieprawidłowościami na wczesnym etapie ich życia. Podczas badania diagnosta sprawdza wybrane parametry w oparciu o normy wiekowe. Badanie jest bezinwazyjne, wykonywane za pomocą Karty Badania Wybranych Parametrów Wzrokowych przy wykorzystaniu pomocy diagnostycznych. Rodzice dzieci, u których wykryje się nieprawidłowości zostaną pokierowani na pogłębioną diagnozę do odpowiednich specjalistów z rejonu.

2. Szkolenia diagnostów, pedagogów

Szkolenia dla psychologów, pedagogów specjalnych, tyflopedagogów, nauczycieli przedszkolnych i szkolnych, specjalistów WWR. Celem jest przekazanie wiedzy i nabycie umiejętności potrzebnych do wykonywania badań przesiewowych. Program szkoleń oparty jest o narzędzia diagnostyczne czyli znormalizowaną kartę diagnostyczną i zestaw pomocy diagnostycznych. Uczestnik szkolenia uzyskuje zaświadczenie uprawniające go do prowadzenia badań przesiewowych i posługiwania się Kartą Badania Wybranych Parametrów Wzrokowych oraz dostęp do materiałów wideo utrwalających zdobytą wiedzę.

3. Działania informacyjne

W trakcie realizacji programu badań Fundacja prowadzi działania informacyjno - edukacyjne dla rodziców i pracowników placówek oświatowych.

4. Raporty

Po badaniach powstaje raport dla placówek uczestniczących w badaniach oraz dla Wydziału Edukacji danej gminy.